RYS HISTORYCZNY SZPITALA

W 1881 r. z inicjatywy dr. Karola Jonschera, właściciela największej wówczas fabryki przemysłu bawełnianego w Łodzi Karol Scheibler podjął decyzję o budowie Szpitala Fabrycznego.

Budowa rozpoczęła się w roku 1882 wg projektu znakomitego architekta Hilarego Majewskiego. Otwarcie Szpitala nastąpiło 1 września 1884 roku.

Od początku Szpital należał do najnowocześniejszych i wzorowo zorganizowanych placówek w Królestwie Polskim. Posiadał oświetlenie elektryczne, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Początkowo strukturę wewnętrzną Szpitala tworzyły dwa działy: leczniczy i administracyjno-gospodarczy z kuchnią, pralnią, magazynami i innymi pomieszczeniami gospodarczymi. Do działu leczniczego należały: Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Chorób Chirurgicznych wraz z salą operacyjną i opatrunkową, laboratorium, które było wyposażone w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, gabinety hydro i elektroterapii oraz apteka.

W roku 1910 powstała tu, jedna z pierwszych w Królestwie Polskim, pracownia rentgenowska. Z roku na rok zwiększała się liczba chorych leczonych w Szpitalu, w 1912 r. przekroczyła ona 400 osób.

Rok 1881

Karol Scheibler właściciel największej fabryki przemysłu bawełnianego w Łodzi, zatrudniającej 5136 pracowników, pod wpływem znakomitego lekarza-społecznika dr Karola Jonschera, podejmuje decyzję budowy szpitala fabrycznego

Rok 1882

Początek budowy Szpitala wg projektu Hilarego Majewskiego

1.09.1884

Uroczyste otwarcie Szpitala Fabrycznego K. Scheiblera pod wezwaniem św. Anny. Początkowo Szpital liczył 50 łóżek, w 1912 r. ich liczba zwiększyła się do 75. Od pierwszych chwil istnienia Szpital należał do najnowocześniejszych w Królestwie Polskim, miał oświetlenie elektryczne, ciepłą i zimną wodę. Na jego terenie działy: Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Chorób Chirurgicznych wraz z salą operacyjną i opatrunkową, nowocześnie wyposażone laboratorium, gabinety hydro i elektroterapii, apteka a od roku 1910 pracownia rentgenowska. Rocznie w Szpitalu leczonych było około 200 chorych, ale już w 1912 r. było ich 410. Szpital do roku 1914 zabezpieczał potrzeby pracowników i ich rodzin zarówno zakładów Scheiblera jak i tych fabryk, które partycypowały w nakładach finansowych na rzecz Szpitala.

Rok 1914

Wybuch I Wojny Światowej – zadania Szpitala, zarówno lecznicze jak i organizacyjne, ukierunkowane zostały na leczenie rannych i chorych żołnierzy.

Rok 1916

W związku z przerwaniem produkcji przemysłowej w zakładach K. Scheiblera, Szpital otrzymał dotacje finansowe z budżetu Wydziału Zdrowotności Publicznej Magistratu miasta Łodzi i stan taki trwał do chwili wyzwolenia miasta w roku 1918.

01.06.1919 r.

Budynek szpitalny na mocy umowy z rodziną Scheiblerów został wydzierżawiony dla wojska i stał się Filią Szpitala Garnizonowego, tylko z Oddziałem Chirurgicznym. Zwiększona została ilość łóżek, okresami nawet do 500. Początkowo leczeni byli w Szpitalu żołnierze polscy i jeńcy rosyjscy, a w późniejszym czasie również osoby wojskowe i cywilne uprawnione do leczenia w placówkach lecznictwa wojskowego.

17.10.1937 r.

Filia Chirurgiczna Szpitala Garnizonowego została przeniesiona do nowego gmachu Szpitala Wojskowego przy ulicy Żeromskiego 113.

1.10.1937 r.

Po opuszczeniu Szpitala przez wojsko, Zarząd Miasta Łodzi podpisał dalszą umowę dzierżawy Szpitala, w wyniku czego z dniem 1.10.1937r. rozpoczął swoją działalność Publiczny Szpital Miejski pod wezwaniem Św. Antoniego. Dyrektorem Szpitala i ordynatorem Oddziału Neurologicznego został dr med. Bronisław Frenkel Szpital przyjmował do leczenia chorych na: „choroby wewnętrzne, skórne, weneryczne, nerwowe i psychiczne”. Szpital posiadał też trzy „Schroniska dla spokojnych umysłowo chorych”: przy ul. Sędziowskiej 14, w Helenówku i w Radogoszczu Langówku liczące łącznie 270 łóżek.

8.09.1939 r.

Z chwilą wkroczenia wojsk niemieckich do Łodzi, Szpital został podporządkowany Urzędowi Szefa Zarządu Cywilnego przy Sztabie 8 Armii Niemieckiej.

9.11.1939 r.

Władzę w mieście przejął Stadtvervaltung, którego Urząd Zdrowia likwidował po kolei polskie placówki lecznicze. Łódzkie szpitale zostały przejęte przez Oddział Lecznictwa Zakładowego przy Urzędzie Zdrowia (Krankenanstalten Arbeitung)

Rok 1940

W budynku Publicznego Szpitala Miejskiego pod wezwaniem Św. Antoniego została zorganizowana Miejska Klinika Okulistyczna (Stadische Augen Klinik), w której mieściło się 150 łóżek, przeznaczonych głównie dla Niemców.

17.01.1945 r.

Personel niemiecki opuścił Szpital. Pozostali tylko miejscowi chorzy i nieliczni polscy pracownicy tj. dr Bogumił Kozłowski, pielęgniarki Eugenia Kłosińska i Genowefa Stawska, dwie salowe, trzy osoby z kuchni i robotnik podwórzowy, którzy zabezpieczali majątek Szpitala.

19.01.1945 r.

Szpital został przejęty przez Wydział Zdrowia Zarządu Miasta Łodzi. Kierownictwo Szpitala powierzono dr Bogumiłowi Kozłowskiemu. Powstał 90-cio łóżkowy Oddział Chorób Wewnętrznych i 60-cio łóżkowy Oddział Okulistyczny.

Rok 1949

Zmieniono nazwę Szpitala i dotychczasowy „Szpital św. Antoniego" został przemianowany na „Szpital Społeczny nr 1”

28.06.1951 r.

Na mocy Uchwały Rady Narodowej m. Łodzi nastąpiła kolejna zmiana nazwy szpitala na obecną: „Szpital im. dra med. Karola Jonschera".

Rok 1955

Rozbudowa Szpitala i oddanie do użytku nowego budynku - Pawilon „A". Inicjatorem rozbudowy był dr n. med. Maksymilian Taube dyrektor Szpitala w latach 1952-1970. Dzięki rozbudowie Szpital stał się placówką wielospecjalistyczną i unikalną wówczas na terenie Łodzi. Powstały w nim: Oddział Chirurgii Ogólnej (ordynator doc. dr hab. med. Stefan Chmielewski), Oddział Okulistyczny (ordynator dr n. med. Bogusław Kozłowski), Oddział Chorób Wewnętrznych „A" (ordynator dr n. med. Maksymilian Taube), Oddział Chorób Wewnętrznych „B" a nieco później Klinika Chorób Wewnętrznych WAM (Ordynator i Kierownik Kliniki doc. dr hab. med. Józef Chojnowski). W Oddziale Chirurgii było wydzielonych 30 łóżek dla Chirurgii Urazowej.

Rok 1958

W Szpitalu umieszczono 30-łóżkową Klinikę Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym.

Rok 1962

Na miejscu Kliniki Chorób Zawodowych przeniesionej do budynku IMP przy ul. Teresy, utworzono Oddział Gruźlicy, pracujący do roku 1964.

Rok 1962

Przy Szpitalu utworzono Zasadniczą Szkołę Asystentek Pielęgniarskich, szkoła ta działała do 1965 roku.

Rok 1964

Zmniejszono liczbę oddziałów Wewnętrznych do trzech i utworzono 41- łóżkowy Oddział Neurologii.

W latach 1968-70

Nastąpiła dalsza rozbudowa Szpitala. Nadbudowano II piętro w północnym skrzydle nowego budynku, połączono dwupoziomowym krytym korytarzem oba główne budynki Szpitala.

Rok 1970

Utworzono 47-łóżkowy Oddział Ortopedyczno-Urazowy.

Rok 1973

Szpital został włączony do struktury ZOZ Łódź-Górna

Rok 1998

Szpital, jako pierwszy w Łodzi, uzyskał Certyfikat Akredytacyjny Krajowego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Rok 1999

Uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 22 lipca 1999 Szpital został wyłączony ze struktury ZOZ Łódź-Górna jako III Szpital Miejski im dr. Karola Jonschera.

Rok 2003

W Oddziale Neurologicznym powstał nowocześnie wyposażony 6-łóżkowy Pododdział Udarowy. W Oddziale Kardiologii powstała Sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Rok 2004

Nastąpiła dalsza rozbudowa Szpitala, modernizacja Izby Przyjęć i budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Rok 2006

Rozpoczął działalność nowocześnie wyposażony Szpitalny Oddział Ratunkowy. SOR i Izba Przyjęć uzyskały Certyfikat ISO 9001:2000.

Rok 2007

Uruchomiono nowoczesny 16-warstwowy tomograf komputerowy marki Toshiba.

Rok 2008

Powstał Oddział Kliniczny Chorób Układu Pozapiramidowego UM w Łodzi

Rok 2008

Szpital uzyskał certyfikat potwierdzający wprowadzenie i stosowanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001 w usługach medycznych z zakresu lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji i diagnostyki.

Rok 2009

Rewitalizacja elewacji budynku B przywracająca dawny wygląd obiektu wraz z wymianą stolarki okiennej, z inicjatywy i pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Styczeń 2009 r.

Pododdział Udarowy Oddziału Neurologicznego został przekształcony w samodzielny Oddział.

Rok 2009

Przy Szpitalu powstała Poradnia Gastroenterologiczna.

21.10.2009 r.

Uzyskanie certyfikatu “Szpital bez bólu” potwierdzającego wprowadzenie najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Listopad 2009

Połączono Oddział Chorób Wewnętrznych B z Oddziałem Kardiologii. Powstał Odział Chorób Wewnętrznych i Kardiologii.

Czerwiec 2011

Szpital uzyskał regionalny certyfikat „Rzetelni w ochronie zdrowia” potwierdzający, iż placówka jest godnym zaufania, profesjonalnym oraz rzetelnym Szpitalem.

Październik 2011

Szpital znalazł się w gronie czternastu szpitali z całego kraju będących członkami założycielami Polskiej Federacji Szpitali.

Czerwiec 2011 r.

Zakończono remont zabytkowego Budynku B

Listopad 2011

Rozszerzono działalność o Poradnię Pulmonologiczną i Endokrynologiczną. Szpital biorąc udział w rankingu „Bezpieczny Szpital” zorganizowany przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakością znalazł się na liście stu najlepszych Szpitali w Polsce. Szpital otrzymał wyróżnienie Panteon Administracji Polskiej.

Kwiecień 2012 r.

Szpital uzyskał wyróżnienie w rankingu Diamenty Forbesa 2012 świadczące o wartości finansowej Szpitala i jego pozycji wśród innych firm.

Czerwiec 2012 r.

Szpital zdobył ogólnopolski certyfikat „Rzetelni w Ochronie Zdrowia” świadczący o wysokim poziomie oferowanych usług podkreślający rangę i znaczenie Szpitala w całym kraju.

Październik 2012 r.

Przejęcie z IV Szpitala Miejskiego im. dr. Henryka Jordana części oddziałów medycznych: Oddziału Ginekologii Operacyjnej i Zachowawczej, Oddziału Chirurgii Ogólnej oraz Poradni Ginekologicznej.

Listopad 2012 r.

Szpital biorąc udział w rankingu „Bezpieczny Szpital” zajął 96 miejsce na liście najlepszych szpitali w Polsce

Grudzień 2012 r.

Szpital otrzymał Certyfikat Akredytacyjny potwierdzający spełnianie standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego przyznawany na 3 lata przez Ministra Zdrowia.

1.06.2013 r.

W struktury Szpitala włączona została Miejska Przychodnia „Lecznicza”, która funkcjonuje jako Przychodnia „Lecznicza” w lokalizacji przy ul. Leczniczej 6 i ul. Zarzewskiej 56/58, szpital przy ul. Przyrodniczej 7/9 rozpoczął przyjmowanie pacjentów -  Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii (wcześniej Oddział Chorób Wewnętrznych „A” przeniesiony z ul. Milionowej 14)

25.06.2013 r.

Nastąpiło uroczyste otwarcie w nowej lokalizacji Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej i Ogólnoustrojowej w Szpitalu przy ul. Milionowej 14 (poddasze budynku B)

1.05.2014 r.

W struktury Szpitala włączona została pozostała część IV Szpitala Miejskiego im. dr Henryka Jordana (Oddział Wewnętrzny, który przyjął nazwę: Oddział Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Diabetologii oraz pracownie).

Czerwiec 2014 r.

W wyniku audytu recertyfikacyjnego przeprowadzonego przez firmę TUV NORD Szpital uzyskał na kolejne 3 lata certyfikat ISO obejmujący wszystkie lokalizacje Szpitala.

26.06.2014 r.

Odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę „Pawilonu Bloku Operacyjnego z oddziałami łóżkowymi wraz z modernizacją budynku A”.

Wrzesień 2014 r.

Szpital uzyskał certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg normy OHSAS 18001:2007.

Październik 2014 r. 

Odbyły się uroczyste obchody 130-lecia Szpitala Jonschera, w ramach których odbyła się uroczysta gala w sali konferencyjnej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (22 października), konferencja „Dziś młodzi jutro starzy – potrzeby polskich seniorów” (23 października) oraz piknik „Żyj zdrowo i kolorowo” (25 października) w Przychodni „Lecznicza”. 

Listopad 2014 r. 

Nastąpiło uroczyste otwarcie po remoncie Oddziału Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Diabetologii w lokalizacji Szpitala przy ul. Przyrodniczej 7/9 (wyremontowano jedną z dwóch części Oddziału wraz z Pracownią Endoskopii)

Grudzień 2014 r. 

Szpital został laureatem skrzydeł Zdrowego Biznesu 2014, rankingu szpitali wg Dziennika Gazety Prawnej. 

Rok 2014

W 2014 r. kontynuowano inwestycję informatyzacji szpitala poprzez wprowadzenie zintegrowanego systemu informatycznego.

11.01.2015 r. 

Szpital po raz pierwszy uczestniczył w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rok 2015

W ramach inwestycji budowy bloków operacyjnych w 2015 r.  kontynuowano prace budowlane nowego pawilonu szpitala oraz prace remontowe w Pawilonie A

Rok 2015

W przychodni przy ul. Leczniczej zrealizowano inwestycję przebudowy działu fizjoterapii. Inwestycja w znaczny sposób poprawiła organizację i komfort obsługi pacjentów.

Czerwiec 2016 r.

Dyrektorem Szpitala został Konrad Łukaszewski

Rok 2016

W ramach inwestycji budowy bloków operacyjnych w 2016 r zakończono budowę  nowego pawilonu szpitala uzyskując pozwolenie na jego użytkowanie, jednocześnie trwały prace modernizacyjne w pawilonie „A” szpitala

Listopad 2017 r.

Rozpoczął się Remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko MCM prowadziło prace związane z modernizacją Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zakupiono sprzęt medyczny, rozpoczęto prace w zakresie przebudowy i modernizacji pomieszczeń.

Rok 2017

W ramach trwającej inwestycji budowy bloków operacyjnych w 2017 r zakończono modernizację południowej części II i III piętra Pawilonu A szpitala (dla Oddziałów Chirurgii oraz Oddziału Wewnętrznego i Kardiologii), jednocześnie trwały prace modernizacyjne w piwnicy, na parterze oraz I piętrze tego pawilonu

Marzec 2018 r.

Do Szpitala trafił najnowocześniejszy w Łodzi Tomograf.

Kwiecień 2018 r.

Otwarto Dom Dziennego Pobytu. W całości został sfinansowany z budżetu obywatelskiego. Placówka powstała na tyłach szpitala H. Jordana przy ul. Przyrodniczej i jest jego integralną częścią. Działał  2 lata po czym funkcjonował jako projekt UE – opieki senioralnej. Obecnie jest tam Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora.

Sierpień 2018 r.

Otwarcie wyremontowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Styczeń 2020 r.

Utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Przyrodniczej 7/9.

Czerwiec 2022 r.

Rozpoczęcie I etapu modernizacji oddziału neurologii i rehabilitacji. Inwestycja wyniosła około 2,6 miliona złotych i w całości sfinansowana przez Urząd Miasta Łodzi.

01.02.2023 r.

Zakończenie prac I etapu modernizacji oddziału neurologii i rehabilitacji.

W tym samym miesiącu rozpoczął się II etap prac remontowych. Podobnie jak w I etapie przebudowano gabinety zabiegowe, łazienki, dyżurki pielęgniarek oraz sale pacjentów. Koszt II etapu wynosił 2,7 miliona złotych.

Luty 2023 r.

Uroczystość nadania imieniem doktor Janiny Włodarczyk - sali w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej. Pani doktor przepracowała w Szpitalu im. dr. K. Jonschera w Łodzi 51 lat. Wychowała wiele pokoleń fizjoterapeutów i lekarzy rehabilitacji.

Październik 2023 r.

Podczas Światowego Dnia Wzroku Jurek Owsiak Prezes Fundacji WOŚP przekazał sprzęt medyczny. Tylko w tym roku trafił do Centrum mikroskop operacyjny ze śródoperacyjnym OCT (optyczna koherentna tomografia). Jego koszt to prawie 1 mln 800 tys. zł. Centrum otrzymało także aparat do znieczulenia wraz z kardiomonitorem, aparat USG. Do diagnostyki siatkówki WOŚP przekazał także oftalmoskop. Łącznie w 2023 r. Centrum otrzymało z WOŚP sprzęt o wartości ponad 2 mln zł.

31.10.2023 r.

Zakończenie prac II etapu modernizacji w oddziale neurologicznym i rehabilitacyjnym.

Otwarcie Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Przyrodniczej 7/9.

29.04.2024 r.

Rozpoczęcie prac remontowych w III etapie modernizacji oddziału neurologii i rehabilitacji.

Własny rezonans magnetyczny na terenie Szpitala im. dr. K. Jonschera w Łodzi

Udostępnij: