Od ponad 40 lat, jako pierwsi w regionie łódzkim, specjalizujemy się w zakresie neurorehabilitacji, ustawicznie wdrażając nowoczesne osiągnięcia naukowo-techniczne do leczenia chorych. Główną domeną naszego działania jest zapewnienie wczesnej, kompleksowej, ciągłej, bezpiecznej i skutecznej rehabilitacji pacjentów z ciężkimi dysfunkcjami narządu ruchu w następstwie chorób układu nerwowego, w szczególności: udarów mózgu, stwardnienia rozsianego, polineuropatii i innych.
Pacjenci przyjmowani są do Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej z całego regionu łódzkiego na zasadzie ścisłej współpracy z oddziałami udarowymi, neurochirurgicznymi, internistycznymi naszego i innych szpitali.
Dużą skuteczność leczenia gwarantuje wysoko wyspecjalizowania kadra lekarzy, magistrów fizjoterapii, psychologów, logopedów, terapeutów zajęciowych i pielęgniarek.
W skład Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej wchodzą również:
- Pracownia Logopedyczna –zajmuje się diagnostyką i terapią logopedyczną. Opieka logopedyczna chorych z zaburzeniami mowy realizuje działania diagnostyczne, korekcyjne oraz instruktażowe dla rodzin/opiekunów zmierzające do rozpoznawania, ograniczenia i likwidowania zaburzeń mowy.
- Pracownia Psychologiczna – w ramach której wykonywana jest diagnostyka neuropsychologiczna i psychoterapia.
- Pracownia Terapii Zajęciowej – świadczy usługi w zakresie rozwijania umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, w tym zaradności osobistej, dzięki stosowaniu różnych technik.
- Pracownia Audio-Wizualna- wyposażona min. W program komputerowy Neuroforma angażujący jednocześnie funkcje ruchowe i poznawcze, będąc skuteczną terapią kształtującą koordynację wzrokowo-przestrzenną, procesy spostrzegania, podejmowania decyzji, uwagę i pamięć.
- Oddział Rehabilitacji Neurologicznej uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu ”POLKARD”.
Zespół specjalistów prowadzi kompleksową rehabilitację funkcjonalną w atrakcyjnej motywującej formie, wykorzystując nowoczesne metody stymulujące i przyśpieszające procesy kompensacyjno-naprawcze w centralnym układzie nerwowym. Ułatwiające odzyskanie przez chorego utraconych funkcji: np. metodę Bobath, metodę PNF i inne. Stosujemy również leczenie dysfunkcji narządu ruchu z zastosowaniem metod medycyny manualnej.
Z zakresu fizykoterapii stosujemy:
- laseroterapię, krioterapię, magnetoterapię,
- prądy małej i wielkiej częstotliwości, galwanizację,
- jonoforezy, prądy diadymiczne, prądy interferencyjne, ultradźwięki,
- masaż ręczny – klasyczny, punktowy, segmentarny, masaż wibracyjny, masaż pneumatyczny.