DKMS-

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj odwiedzili Miejskie Centrum Medyczne im. dr. K. Jonschera w Łodzi przy ul. Milionowej 14 i Przychodnię Lecznicza 6. Wiele osób zarejestrowało się jako potencjalni Dawcy komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Hani i Innych. To był piękny dzień, w którym mogliśmy uczestniczyć jako pracownicy i wolontariusze Centrum. 

Łącznie 85 osoby zgłosiły się do bazy dawców.

Hania to 9-letnia mieszkanka Łodzi. Uwielbia grę na fortepianie, śpiew i spędzanie czasu z rówieśnikami. W maju 2018 roku dziewczynka gorzej się poczuła i trafiła do szpitala. To wtedy rodzina Hani usłyszała diagnozę, której nikt się nie spodziewał – ostra białaczka limfoblastyczna. Przez kolejny rok życie zmieniło się o 180 stopni. Ciężkie leczenie w szpitalu, przerywane krótkimi wizytami w domu. Mimo to Hania nie przestała się śmiać, tańczyć i wymyślać wciąż nowych zabaw.
 

Kiedy wydawało się już, że choroba odpuściła, dziewczynka mogła w końcu wyjechać na upragnione wakacje nad morze. Beztroski czas skończył się, gdy przyszedł moment na badania kontrolne. Ich wynik był kolejnym ciosem. Choroba wróciła.


Tym razem, żeby ją pokonać, chemioterapia nie wystarczy. Aby wygrać walkę, potrzebne jest przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy.

Rodzina i przyjaciele Hani nie potrafią czekać bezczynnie – zainicjowali akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Przygotowania do akcji rejestracji Dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Hani i Innych” ruszyły pełną parą:

Po raz drugi naszą akcję zorganizujemy w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. K. Jonschera w Łodzi
 

18 listopada 2019 r., godz. 10:00-14:00, ul. Milionowa 14
18 listopada 2019 r., godz. 10:00-14:00, ul. Lecznicza 6

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum
50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej
z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Jak wygląda pobranie szpiku?

  1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.
W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa
z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym
na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin.
W przypadku, gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

  1. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia

Udostępnij:

Może Cię zainteresować