KWIATY

Na Cmentarzu Starym w Łodzi przy ul. Ogrodowej (wejście od strony części ewangelickiej) znajduje się pomnik dr Karola Jonschera. Z okazji Święta Zmarłych odwiedziliśmy grób naszego patrona - zapaliliśmy znicze i zostawiliśmy mu kwiaty.

Piękny pomnik dr Jonschera znajduje się przy głównej alei po prawej stronie.

Na załączonej fotografii widać go w całej okazałości. Grobem naszego patrona opiekuje się na co dzień rodzina doktora Jonschera.
Mamy prośbę, jeśli odwiedzicie Państwo Cmentarz Stary zapalcie znicz na pomniku patrona Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera

Karol Jonscher
– inicjator budowy szpitala fabrycznego K. Scheiblera pod wezwaniem Św. Anny
Od początku swojej pracy zawodowej Karol Jonscher prowadził działania społeczne, których celem była poprawa warunków sanitarnych i zdrowotnych w dynamicznie rozwijającej się XIX wiecznej Łodzi. Był współorganizatorem Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności, Towarzystwa Lekarskiego Łódzkiego, w których z biegiem lat pełnił funkcję prezesa.
Z licznych inicjatyw dr Jonschera pamięć potomnych zapewniły mu: inicjatywa zbierania funduszy na budowę nowoczesnego szpitala pediatrycznego „Anny Marii”, pomysł powstania łódzkiej stacji pogotowia ratunkowego, współtworzenie towarzystwa doraźnej pomocy lekarskiej, idea założenia szpitala dla osób psychicznie i nerwowo chorych „Kochanówka” w Łodzi, inicjatywę budowy szpitala fabrycznego K. Scheiblera, utworzenie kasy chorych i ambulatorium dla robotników zakładów K. Scheiblera i wiele innych.
Ten prawdziwy humanista miał współudział w redagowaniu pierwszego w Łodzi czasopisma naukowego dla lekarzy, organizacji biblioteki medycznej z czytelnią w Łodzi, dla dzieci ze środowisk robotniczych organizował kolonie letnie w Ciechocinku, był pomysłodawcą towarzystwa opieki nad biedną matką i dzieckiem.
Dr Karol Jonscher zmarł w dniu 13 maja 1907 r. Jego pogrzeb był manifestacją społeczeństwa łódzkiego, żegnającego swojego lekarza, który w trudnych czasach próbował zmienić oblicze zdrowotne miasta „Ziemi Obiecanej”.

Udostępnij:

Może Cię zainteresować