TELEOPIEKA

Łódź po raz kolejny stawia na telemedycynę! Dzięki współpracy Comarch Healthcare, Urzędu Miasta Łodzi i Miejskiego Centrum Medycznego im. Karola Jonschera, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie skorzystać z kompleksowej zdalnej opieki medycznej.

W uroczystej inauguracji programu wzięła udział Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Program ruszy na początku 2020 r. – będzie trwał 3 miesiące. - Telemonitoringiem obejmiemy 60 pacjentów Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera w Łodzi – pacjentów z Przychodni przy ul. Leczniczej 6 i Zarzewskiej 56 – mówi Konrad Łukaszewski, Dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera w Łodzi.

Kwalifikację do Programu przeprowadzą lekarze POZ, a szansę na udział w programie mają osoby z chorobami układu krążenia. Zanim pacjenci otrzymają sprzęt do domu pielęgniarki przeszkolą ich jak korzystać z urządzeń i jak poprawnie zapisywać wyniki. Pomiary będą wykonywane kilka razy dziennie według indywidualnych wskazań lekarskich.

- Już dziś ok. 2000 łódzkich seniorów korzysta ze specjalnych opasek na ręce, które monitorują ich stan 24 godziny na dobę. Zaś wszelkie anomalie: nadmiernie podwyższone tętno, a nawet upadek - jest monitorowane przez specjalne centrum opieki. - Teleopieka to przyszłość. - A w Łodzi, m.in. dzięki współpracy miasta z takimi partnerami jak Comarch - teraźniejszość medycyny - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

Każdy z uczestników projektu otrzyma zestaw telemedyczny Comarch SMA, składający się z:

  • tabletu z dedykowaną aplikacją,
  • zintegrowanych urządzeń pomiarowych:
    • wagi z analizą składu ciała,
    • rejestratora event EKG,
    • pulsoksymetru.

Aplikacja do obsługi zestawu jest intuicyjna i dostosowana do potrzeb seniorów. Przypomina o zażyciu leków, pomiarach parametrów i dokładnie pokazuje, w jaki sposób je wykonać. Informacje automatycznie przesyłane są do platformy Comarch e-Care, obsługiwanej przez Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie. Pracownicy Centrum Zdalnej Opieki Medycznej otrzymują wyniki przeprowadzonych badań, w razie potrzeby kontaktują się z pacjentem lub Miejskim Centrum Medycznym.

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy dostarczyć rozwiązania telemedyczne mieszkańcom Łodzi. Wierzymy, że jest to sposób na usprawnienie systemu opieki medycznej i realne wsparcie lekarzy i pacjentów. – Marcin Romanowski, Prezes zarządu Comarch Healthcare S.A.

Zalety telemonitoringu pacjentów

Dzięki systemowi zdalnej opieki medycznej stan zdrowia pacjentów jest regularnie monitorowany poza środowiskiem szpitalnym. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo dla uczestników projektu, równocześnie odciążając placówki medyczne. Co więcej, Comarch SMA wspiera edukację pacjentów w zakresie dbania o własne zdrowie i prawidłowego przeprowadzania pomiarów.

Po zakończeniu 30-dniowego telemonitoringu odbędzie się wizyta podsumowująca, na której personel medyczny ponownie skontroluje stan zdrowia pacjenta. Całość dokumentacji, uzupełniona o raport z zarejestrowanych zdalnie parametrów, przekazywana jest pacjentowi w trakcie spotkania.

Projekt „Miasto Zdrowia” w Łodzi

W latach 2016-2017 Comarch Healthcare, Urząd Miasta Łodzi i Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera realizowały projekt „Miasto Zdrowia”. W ramach działań 240 pacjentów zostało objętych zdalną opieką kardiologiczną, pulmonologiczną i diabetologiczną oraz przeprowadzono 1500 badań przesiewowych w łódzkich szkołach. Pilotażowy projekt trwał 6 miesięcy i był pierwszym programem telemedycznym na tę skalę w regionie. Rozwiązania telemedyczne pilotażowo wykorzystane były również w dwóch domach opieki społecznej.

Udostępnij:

Może Cię zainteresować