ZAPALMY

Na Cmentarzu Starym w Łodzi przy ul. Ogrodowej (wejście od strony części ewangelickiej) znajduje się pomnik dr Karola Jonschera. Wczoraj z okazji Święta Zmarłych złożyliśmy tam wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze. Ten piękny pomnik znajduje się przy głównej alei po prawej stronie. Na fotografii załączonej obok widać go w całej okazałości. Grobem naszego patrona opiekuje się na co dzień rodzina dr Jonschera. Nasza prośba jeśli odwiedzicie Państwo Cmentarz Stary zapalcie znicz na pomniku patrona Centrum.

Karol Jonscher – inicjator budowy szpitala fabrycznego K. Scheiblera pod wezwaniem Św. Anny

Od początku swojej pracy zawodowej Karol Jonscher prowadził działania społeczne, których celem była poprawa warunków sanitarnych i zdrowotnych w dynamicznie rozwijającej się XIX wiecznej Łodzi. Był współorganizatorem Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności, Towarzystwa Lekarskiego Łódzkiego, w których z biegiem lat pełnił funkcję prezesa. Z licznych inicjatyw dr Jonschera pamięć potomnych zapewniły mu: inicjatywa zbierania funduszy na budowę nowoczesnego szpitala pediatrycznego „Anny Marii”, pomysł powstania łódzkiej stacji pogotowia ratunkowego, współtworzenie towarzystwa doraźnej pomocy lekarskiej, idea założenia szpitala dla osób psychicznie i nerwowo chorych ‘Kochanówka” w Łodzi, inicjatywę budowy szpitala fabrycznego K.Scheiblera, utworzenie kasy chorych i ambulatorium dla robotników zakładów K.Scheiblera i wiele innych.

Ten prawdziwy humanista miał współudział w redagowaniu pierwszego w Łodzi czasopisma naukowego dla lekarzy, organizacji biblioteki medycznej z czytelnią w Łodzi, dla dzieci ze środowisk robotniczych organizował kolonie letnie w Ciechocinku, był pomysłodawcą towarzystwa opieki nad biedną matką i dzieckiem.

Dr Karol Jonscher zmarł w dniu 13 maja 1907 r. Jego pogrzeb był manifestacją społeczeństwa łódzkiego, żegnającego swojego lekarza, który w trudnych czasach próbował zmienić oblicze zdrowotne miasta „Ziemi Obiecanej”.

Udostępnij:

Może Cię zainteresować